Základní dělení kování: rozetové / štítové

Pod pojmem dveřní kování si mnoho z nás celkem bez váhání vybaví kliku na dveře. Je mnoho vlastností a parametrů, podle kterých se kování dělí na jednotlivé typy a skupiny. Těmi nejzákladnějšími typy kování jsou rozetová a štítová, dále můžeme dělit kování pro použití v exteriérech a interiérech, podle možnosti ochrany kování na bezpečnostní, ochranná a bez bezpečnostních prvků, v neposlední řadě i podle charakteru užívání, to znamená na objektová, paniková, protipožární... Další, neméně důležitou vlastností kování je i druh materiálu, tvar kliky a jeho konstrukce.



Rozetové kování

Rozetové kování je v poslední době používané především v interiérech a bytových prostorách. Jedná se o dělené kování, u kterého jsou dvě rozety, jedna pod klikou a druhá jako kryt otvoru zámku nebo WC kličky. U tohoto druhu jsou běžné hranaté, kulaté a oválné rozety, podle druhu zámku pak rozlišujeme rozety pro dózický (BB) nebo cylindrický (PZ) klíč, nebo pro zámek k toaletě (WC).

  • Kulatá rozeta
    Dózický klíč (BB)

  • Hranatá rozeta
    Cylindrický klíč (PZ)

  • Hranatá rozeta
    WC klička (WC)

  • Oválná rozeta
    Dózický klíč (BB)

U rozetového kování rozlišujeme také jeho konstrukci, tedy, z jakého materiálu jsou vyrobeny (většinou plastové nebo kovové), jakým způsobem jsou uchyceny do dveří (s trny či bez trnů proti pootočení), zda jsou pouze k povrchovému našroubování, nebo jsou prošroubovány k sobě skrz dveře, a zda je klika mechanicky spojena s rozetou. Tyto vlastnosti jsou na první pohled běžnému uživateli skryté, ale kvalita a typ konstrukce a uchycení na dveře do jisté míry určují i cenu kování. Proto těmto vlastnostem věnujte při výběru svého kování pozornost a zvažte fakt, že Vámi vybrané kování vydrží na dveřích mnohdy desítky let.



Štítové kování

Tento druh kování je určen především pro exteriéry a zátěžové protory. V levnějších variantách se s ním setkáváme také doposud v mnoha interiérech, kde v dobách komunismu prakticky na trhu nebyla jiné klika než hliníková štítová. Kování se vyznačuje štítkem, který spojuje kliku s otvorem pro klíč. Obdobně jako u rozetového kování i zde záleží na konstrukci kování, především na konstrukčním spojení kliky a štítu. S konstrukcí, kdy jsou štíty na jedné a druhé straně dveří prošroubovány k sobě se setkáváme většinou u bezpečnostních kování.


  • Hranatý štít
    Dózický klíč (BB)

  • Oválný štít
    Cylindrický klíč (PZ)

  • Hranatý úzký štít
    WC klička (WC)

  • Bezpečnostní kování
    Viking Plus


U štítových kování se dále setkáváme s různými typy štítů, jako jsou např. hranatý, kulatý, krátký, úzký či renovační podle jejich způsobu použití. Tak jako u rozetového kování tak i u štítového kování platí, že při výběru je nutné vědět, jak a kde bude kování nainstalováno a jakým způsobem bude používáno. Ačkoli se na první pohled může zdát, že tatáž klika se dá pořídit velmi levně, nemusí její pořizovací cena vždy odpovídat jejímu užívání. To se však pozná až po delší době, kdy již bývá zpravidla pozdě.  

Odeslat článek známému   Vytisknout